W ostatnich latach zaważamy zdecydowany wzrost zainteresowania kominkami z płaszczem wodnym. Za pomocą takiego źródła ciepła możemy łączyć przyjemne z pożytecznym. Kominek z płaszczem wodnym dodaje uroku każdemu salonowi, pozwala na relaks przy trzaskającym ogniu ogrzewając jednocześnie cały dom i ciepłą wodę użytkową.
Kominki z płaszczem wodnym (jak kotły na paliwa stałe) ze względów bezpieczeństwa mogą pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego, czyli takich, w których woda instalacyjna ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu wzbiorczym. Aby nie trzeba było rezygnować z zalet systemów zamkniętych (wyższa sprawność, lepsza trwałość, ułatwiona regulacja i niższe koszty eksploatacji), w układach grzewczych z kominkami z płaszczem stosuje się dodatkowy przeponowy wymiennik ciepła oddzielający dwa obiegi wodne – jeden przez kominek (w układzie otwartym), drugi – przez grzejniki (w układzie zamkniętym). Wykorzystuje się do tego niewielkie, ale mające bardzo wysoką sprawność wymienniki płytowe.
Zastosowanie płaszcza wodnego w kominku umożliwia wykorzystanie go do przygotowania ciepłej wody użytkowej w zasobniku. Dzięki stosunkowo dużej mocy grzewczej kominków możliwe jest też bezpośrednie przygotowywanie przez nie ciepłej wody w sposób przepływowy, jeśli nad paleniskiem zainstaluje się dodatkową wężownicę. Kominek z płaszczem wodnym współpracuje z tradycyjną grzejnikową instalacją centralnego ogrzewania, zachowując walory ekonomiczne, estetyczne i ekologiczne zwykłego kominka. Sam kominek różni się od zwykłego wkładu kominkowego. Spaliny w takim kominku nie ogrzewają powietrza, ale wodę.
Nasza firma specjalizuje się w montażu Turbokominków firmy Makroterm, których cechą charakterystyczną jest jego wyposażenie w wbudowany, płytowy wymiennik ciepła. Dodatkowym atutem jest obecność automatyki sterującej procesem spalania, co zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem temperatury i ciśnienia w instalacji.